Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
31.10.2021
Komentáře (0)

Čtvero zásad pro delší životnost elektrické koloběžky

Rádi se staráme o vaše koloběžky každý den. Nicméně v mnoha případech pozorujeme poškození, kterému by se dalo zabránit, a tím omezit zbytečné náklady navíc.

Správnou údržbou koloběžky můžete prodloužit její životnost a zachovat výkonnost komponentů.

Jednou z největších výhod vlastnictví koloběžky je, že vyžaduje relativně malou údržbu ve srovnání například s automobily.

Je však třeba vzít v úvahu několik dalších věcí, které mohou vaší koloběžce pomoci k efektivnímu pohybu po silnici.

Koloběžky - stejně jako jízdní kola a auta vyžadují pravidelný servis a údržbu.

V tomto článku si povíme, jak udržovat pneumatiky, baterie, brzdy a součásti řídítek elektrických koloběžek.

 

Pneumatiky

V závislosti na modelu mají elektrické koloběžky nafukovací pneumatiky (s duší nebo bezdušové) nebo plné pneumatiky. Stejně jako v případě automobilů nebo jízdních kol - po určité době používání se opotřebovávají.

Pravidelně - i jednou týdně - kontrolujte, zda máte správný tlak, abyste se vyhnuli nadměrnému opotřebení. Pokud je tlak v pneumatice příliš nízký, bude mít pneumatika větší odpor - maximální rychlost klesne a větší tření mezi vozovkou a pneumatikou způsobí předčasné opotřebení a poškození duší a gumy pneumatik.

Sledujte běhoun pneumatiky (plocha pneumatiky, která se dotýká země) - opotřebovaný by měl být z důvodu vaší bezpečnosti okamžitě vyměněn. Opotřebované pneumatiky nemohou dobře fungovat za mokra a jsou náchylnější k proražení. Průměrná životnost pneumatik pro elektrické koloběžky je přibližně jeden rok, záleží však na značce, stylu jízdy uživatele a podmínkách, ve kterých je používán.

 

Baterie

Baterie je jednou z nejdůležitějších (a nejdražších) součástí koloběžky, protože poskytuje potřebnou energii.

Drtivá většina baterií pro elektrické koloběžky jsou lithium-iontové baterie a tyto typy baterií mají obvykle 500–1000 nabíjecích cyklů. 1 nabíjecí cyklus znamená, že se baterie zcela vybije ze 100% na 0% a nabije se zpátky na 100%.

Pokud je to možné, baterie by neměla být zcela vybitá a ponechána ve stavu blízkém minimálnímu napětí. Je dobrým zvykem udržovat baterii nabitou na přibližně 50% až 90%, i když ji nepoužíváte.

Udržování nabité baterie snižuje počet kompletních cyklů, a tím maximalizuje životnost baterie.

Nevystavujte baterii ani nabíječku nadměrným teplotám nebo naopak nízkým teplotám. 

Nenabíjejte koloběžku ihned po jízdě - baterie může mít větší teplotu a při nabíjení by se mohla poškodit. Stejně tak nenabíjejte koloběžku, která byla vystavena nízkým teplotám, protože hrozí kondenzace vody na akumulátoru. 

Hned budete vědět, že je třeba vyměnit baterii, když si všimnete, že se baterie vybíjí rychleji než obvykle - celkový dojezd koloběžky klesne, úplné nabití jí zabere méně času nebo se předčasně vypne při zatížení.

 

Brzdy

Před každou jízdou na koloběžce je důležité zkontrolovat brzdy - zda účinně brzdí a jsou schopny koloběžku na krátkou vzdálenost zastavit pro vaši vlastní bezpečnost i bezpečnost lidí kolem vás.

Nejčastěji opotřebovanými částmi jsou obvykle brzdové destičky nebo čelisti na bubnových brzdách, brzdová lanka a kotouče.

Stejně jako u všech ostatních částí elektrické koloběžky, pokud si všimnete jakéhokoli opotřebení, nechte je co nejdříve vyměnit.

 

Skládací představce a řídítka

Některé e-koloběžky mají skládací představce a řídítka, takže je lze skladovat na malém prostoru. O sklopný představec a řídítka by se také mělo pečovat, aby se prodloužila jejich životnost.

Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je vždy skládat mechanismus koloběžky opatrně, ne násilím.

Prvky mechanismu by neměly mít přílišnou vůli - pokud si všimnete větší vůle než obvykle, stojí za to konzultovat se svým prodejcem a provést profesionální úpravu.

 

Doufáme, že jsme vám poskytli důležité informace o tom, jak můžete maximalizovat životnost svého elektrického miláčka.

Další články vyjdou již velmi brzy. Děkujeme vám za vaši podporu a důvěru. 

Pokud máte jakýkoliv technický dotaz, týkající se našich koloběžek, neváhejte se na nás obrátit. 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Realizace 48h

Zboží odesíláme nejpozději 48 hodin od objednání. Spolupracujeme s přepravní společností TopTrans. Přeprava zdarma při nákupu nad 6000 Kč.

Platební brány a splátky

Pro zrychlenou a bezpečnou platbu využiváme služeb platební brany Comgate.

Kontakty
Techlife Czech
(Po-Pá, 9-17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz